MNE gallery

Dirsek Yaralanmaları

Dirsek eklemi humerus adı verilen üst kol kemiği ile ulna ve radius adı verilen önkol kemikleri tarafından oluşturulan bir eklemdir. Bu eklemler anatomik yapıları sayesinde uyum içinde çalışır.

Fakat eklemin bazı hareketleri de buna bağlı olarak kısıtlıdır. Ancak eklemi asıl stabil tutan etrafındaki bağlardır.

Dirsek eklemi çevresindeki yumuşak doku çok incedir. Dolayısıyla dışardan gelen darbelere ve yaralanmalara açıktır. Ayrıca eklemin arkaya ve yanlara doğru zorlanmaları da sık karşılaşılan yaralanmalardır. En sık görülen problemler ise aşırı kullanım ya da zorlanmaya bağlı oluşan hastalıklardır.

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit)

Adından da anlaşılacağı üzere tenis sporcularında sık görülen bir durumdur. Fakat aslında günlük aktiviteler de dahil pek çok durumda da görülebilmektedir. Duvar tenisi, masa tenisi, badmington, squash, bisiklet, bilek güreşi gibi pek çok spor dalında sıklıkla görülür. Yanısıra, iğne işi yapanlar, elektrikçiler, marangozlar gibi pek çok meslekte de görülebilmektedir.

Ana problem belirli bir hareketi tekrarlayıcı ve zorlayıcı şekilde yaparak dirseğin dış kısmındaki kasların yapışma yerinde oluşan reaksiyondur. Dirseğin dış kısmında şiddetli ağrı hissedilir. Hatta kişi eliyle iş yapamaz. Hiçbir şey taşıyamaz hale bile gelebilir.

Tenisçi Dirseği | Dirsek Ağrıları

Tedavide dirseğin dinlendirilmesi, ağrı giderici ilaçlar, buz uygulama, dirseklik kullanımı, fizyoterapi ve kortikosteroid enjeksiyonları yer alır.

Nadiren cerrahi tedavi ihtiyacı olur.

Golfçü Dirseği (Medial Epikondilit)

Tenisçi dirseğine benzer şekilde belirli bir hareketi tekrarlayıcı ve zorlayıcı şekilde yaparak dirseğin iç kısmındaki kasların yapışma yerinde ağrı oluşmasıdır.

Golfçü Dirseği | Dirsek Ağrıları

Şikayetler ve tedavi tenisçi dirseği ile aynıdır. Farklı olarak ağrı dirseğin iç kısmında hissedilir.

Atıcı Dirseği (Küçükler Ligi Dirseği Sendromu)

Dirseğin iç kısmının açılmaya zorlanmasıyla karakterize hareketlerin zorlayıcı ve tekrarlayıcı şekilde yapılması sonucunda ortaya çıkar. Çocuk yaşlarda görülür. Dirseğin iç kısmındaki büyüme kıkırdağının ayrılması ile sonuçlanabilir.

Atıcı Dirseği | Dirsek Ağrıları

Tedavi dirseğin dinlendirilmesi, ağrı giderici ilaçlar, buz uygulama, dirseklik kullanımı ve  fizyoterapiden ibarettir.

Follow Us