Bel Kayması ve Kireçlenme
Bel Kayması ve Kireçlenme
 Bel Kayması Neden Olur?

Bel kayması birçok nedenden olabilir. Bunların içinde en çok rastladığımız sebepler; yaşlanan omurgada diskin normal yapısının bozulması, trafik kazaları, yüksekten düşme nedeniyle omurganın bozulmasına bağlı olarak bir kemiğin diğer kemiğin önüne doğru kaymasıdır. Doğumsal olarak kemiğin gelişimi sırasında düzgün gelişmemesinden dolayı da doğumsal olarak bel kaymaları ortaya çıkabilir. Bazen cerrahi sonrasında bağ ve eklemlerin zayıflaması sonucu bir kemik diğer kemiğin üzerinde öne doğru kayabilir. Sonuç olarak nedeninin ne olduğunu bir tarafa bırakırsak omurilik kanalı sıkışmaya başlar ve hemen o kaydığı bölgenin yanında hangi sinirleri sıkıştırıyorsa ona bağlı olarak bacaklarında ağrı, uyuşma gibi şikayetler yapabilir. Hastalar özellikle bel ağrılarından yakınmaktadırlar. Bacak ağrıları, uyuşma, yol yürürken bacaklara kramp girmesi, ileri formlarında idrar kaçırma, büyük tuvaletin kontrol edilememesi gibi durumlar yaşanır.

Bel Kayması Tedavileri Nelerdir?

Tedavi olarak bu hastalarda yapılması gereken ilk şey istirahattir. İstirahatle birlikte şikayetleri geçmeyen hastalara önerilerimizden bir tanesi korse kullanmaktır. Korseyle ve istirahatle birlikte şikayetleri geçmeyen hastalarımızda mutlaka ileri tetkiklerin yapılması gerekir. İlk yapılması gereken röntgen ile birlikte kaymanın derecesini belirlemektir. BT ve MR bize yardımcı olacak ileri radyolojik yöntemlerdir. Kaymanın derecesi tespit edildiğinde öncelikle cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi denenir. Buna rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda, başvuru anında nörolojik defisit yani bacaklarda güç kaybı saptanan hastalarda cerrahi tedavi planlanmalıdır.

Bel Kaymasında Cerrahi Tedavi

Bel kaymasında cerrahi tedavi sırasında skopi cihazından yardım alınarak hata yapma riski yok denecek kadar azaltılır. Cerrahi tedavide amaç, kayan omurları olması gerektiği şekilde hizalayıp vidalar ile sabitleyerek sinirler üzerindeki baskıyı ortadan kaldırmak ve omurların tekrar kaymasını engellemektir.

Bel kayması ameliyatı sırasında kullanılan vidalara platin adı da verilmektedir. Bu platinler titanyum oldukları için alerji riski oluşturmazlar. Ameliyat boyunca omurilikten çıkıp bacaklara giden sinirlerde iletim Nöromonitorizasyon adı verilen cihaz ile takip edilir. Böylece ameliyat sırasında sinir köklerini etkileyebilecek her türlü problemin önüne geçilmeye çalışılır.

Kireçlenme Nedir?

Belirli bir yaştan sonraki insanlarda önce disklerde birtakım dejenerasyonlar başlar. Kemik çıkıntıları oluşur, diskin su içeriği azalır, disk yüksekliği kaybolur. Bu durum aslında yaşlanma sürecinin bir parçasıdır, hemen herkeste görülür. Yani ileri yaşlardaki insanların hemen tamamında az veya çok bel kireçlenmesi görülür demek yanlış olmaz. Bel ağrısı, hareket kısıtlılığı, bacak ağrıları, kuvvet kaybı en önemli belirtileridir.

Kireçlenmeyi Önlemek için Ne Yapmalıyız?
  • Aşırı ve ani hareketlerden kaçınmak
  • Düzenli ve yavaş egzersiz yapmak
  • Ağrıyan bölgeyi korse ile desteklemek
  • Kilo verip ağırlığı azaltmaktır
Kireçlenme Tedavileri Nelerdir?
  • İstirahat
  • Düzenli egzersiz
  • İlaç tedavisi
  • Korse
  • Cerrahi Tedavi

 

 

Sizin için önerdiğimiz makaleler
Bel Fıtığı
Omurga Sağlığı
Boyun Ağrısı

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

Previous slide
Next slide