Skolyoz Ameliyatı Hastane Süreci

skolyoz hastane süreci

Skolyoz Ameliyatı Hastane Süreci

Bu makalenin konusu olan skolyoz ameliyatlarının kendine has özellikleri var elbette.

Burada sizi Adolesan İdiyopatik Skolyoz yani nedeni belli olmayan ergenlik skolyozunun rutin ameliyat hastane süreci hakkında bilgilendirmek istiyorum.

Bu ameliyatın karar aşaması apayrı bir konudur ve bunu skolyoz tanısı ve ameliyata hazırlık adlı bir başka makalede sizlerle paylaştım.

Skolyoz ameliyatından korkmalı mıyız?

Aslında her ameliyattan korkmalıyız, çünkü biliyoruz ki riski olmayan ameliyat yok.

Fakat biz hekimler olarak hasta ve yakınlarına ameliyat önerirken basitçe bir yarar zarar dengesi gözeterek karar veriyoruz. Bu işlem sonucunda edineceğiniz faydaları ve oluşabilecek olası zararları (komplikasyonları) ayrıntılı olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Zaten hasta ve hekim arasındaki güven ilişkisi oluşturulmadan bir ameliyat planı yapmayı doğru bulmuyoruz.

 

Hastane süreci ayrıntılarını incelemeye başlamadan önce, tüm aşamaların hekimin gözetimi altında olduğunu belirtmek istiyorum. Ayrıca ekibimizdeki hemşirelerden bir tanesi sizi gün boyunca düzenli olarak ziyaret edecek ve servis hemşireleri ile koordineli çalışarak bu süreci en kolay ve rahat şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Ameliyat günü (Gün O)

Ameliyatta yapılan işlemler ile ilgili ayrıntılı bilgiyi skolyoz ameliyatının ayrıntıları isimli makalede inceleyebilirsiniz.

Ameliyat, skolyozun tipine göre değişmekle birlikte yaklaşık 4-6 saat civarında sürmektedir. Burada kesin süre vermek pek mümkün değil, ama biz omurga cerrahlarının da süreye takılmadığını belirtmek isterim. Çok sorulan bir sorudur bu, ama en iyi sonucu elde etmek için sürenin öneminin olmadığını unutmayınız.

Ameliyat boyunca belirli aşamalarda hasta yakınlarına telefonla bilgi verilmektedir. Çünkü bu bekleme sürecinin anne babalar için ne kadar zor olduğunu bilmekteyiz.

Hasta, ameliyat sonrası bir gün yoğun bakıma alınır. Çeşitli ekollerde bu yaklaşım değişmekle beraber bizim tercihimiz özellikle ağrı kontrolü ve hastanın yakın takibi için ilk gecenin yoğun bakımda geçirilmesidir. Yoğun bakımda hasta ısıtılır, çünkü ameliyathaneler soğuktur, monitorize edilir, hemodinamik (tansiyon, nabız vs) olarak stabil hale getirilir ve tüm biyokimyasal parametreleri yakından takip edilir.

Akşam, yoğun bakımda hastanın yakınlarından bir tanesi hastayı ziyaret eder ve hastanın durumu ile ilgili bilgilendirilir.

Birinci Gün

Ameliyatın ertesi günü, yoğun bakımda hasta hem omurga cerrahı hem de yoğun bakım sorumlusu anestezi hekimi tarafından değerlendirilir ve hasta servise alınır.

Servis bakımı ile ilgili ilk söylenecek şey hastanın bağlantılarıdır. Bundan kasıt, yaradan çıkan dren, idrar sondası ve damar yoludur. Bunlar gerekli bağlantılardır ve hepsi zamanı gelince çıkartılacaktır.

Hasta servise geldikten sonra genel durumu stabil hale alınır ve ayağa kaldırılır. Amaç hastayı oda içerisinde yürütmektir. Biz ilk kalkışa mutlaka refakat ediyoruz, hastanın nasıl kalkıp yatması gerektiğini hasta yakınlarına da öğretiyoruz.

Birinci günde hasta sağa sola dönebilir ve en az iki kez ayağa kalkıp oda içerisinde yürümelidir.

En fazla ağrı kesici ilaç ihtiyacı bu gündedir. Zaten hastanede kaldığınız süre boyunca ağrınızın kontrolü için giderek azalan dozlarda ağrı kesici ilaç hemşireler tarafından size verilecektir.

İkinci Gün

Hasta kendini çok daha rahat hissedecektir.

Sabah kan değerlerinin kontrolü için hastadan kan alınır ve sonuçlara göre gerekli tedaviler uygulanır.

Artık sadece oda içerisinde değil koridora çıkarak yürümeye devam edecektir. Bu yürüyüşler de yine yardımcı sağlık personeli nezaretinde olacaktır. Hastanın 2. gün en az 3-4 kez ayağa kalkması ve yürümesi gerekmektedir.

Üçüncü Gün

Sabah vizitinde hastanın drenleri ve idrar sondası çıkartılır. Damar yolu, hastanede kaldığınız süre boyunca gerekli tedavilerin yapılabilmesi için takılı kalacaktır.

Bağlantılar çıktığı için artık hareket etmek çok daha kolaydır.

Artık sadece koridorda yürümek değil odanızdaki koltukta oturarak da vakit geçirmeniz beklenir.

Kontrol röntgeni çekilerek ameliyat değerlendirilir, hasta ve yakınları ile paylaşılır.

Dördüncü Gün

Hasta taburcu edilir.

En çok sorulan sorulardan biri, ne kadar hastanede kalınacağıdır.

Bu makalede size verilen bilgiler rutin bir skolyoz ameliyatının hikayesidir. Nadir de olsa bazı hastalar daha çabuk iyileşip daha hızlı taburcu olabilirken bazıları daha uzun sürede taburcu konumuna gelebilmektedir.

Burada en doğru yaklaşım hasta özelinde karar vermektir. Biz ekip olarak, hiçbir hastanın hastaneden erken taburcu olmasına zaten müsaade etmemekteyiz. Ancak gereğinden fazla hastanede kalmanın da, olası enfeksiyon riski nedeni ile tehlikeli olduğu unutulmamalıdır.

Taburcu olurken hasta ve yakınlarının aklındaki tüm soruları cevaplamaya çalışıyoruz. Yasaklar ve egzersizler size tekrar öğretilir.

Reçetenizdeki ilaçların nasıl kullanılacağı anlatılır.

Hastane süreci sonrası için skolyoz ameliyatında taburculuk sonrası hakkındaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ameliyat süreci hem hastayı hem de ebeveynleri korkuttuğu için, size kısaca neler yaşandığını anlatmaya çalıştım.

Bu ameliyatın size getireceği faydalar göz önüne alındığında, bu sürecin kuşkusuz atlatılması gereken bir aşama olduğunu ama korkmamanız gerektiğini belirtmek isterim.

Bizler, hem hekimler hem ekip çalışanlarımızla tüm süreç boyunca size destek olacağız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment