Boyun Ağrısı
Boyun Ağrısı

 

Boyun bölgesi tüm omurgamız içerisinden en hareketli omurlardan oluşmaktadır. Bu nedenle yaralanmalara ve anormal hareketlere açıktır. Özellikle günümüz koşullarında bazı pozisyonel zorluklar boyun ağrısının önemli nedenleri arasındadır. Telefon, tablet, bilgisayar kullanımı sırasında başın uzun süre aşağıya bakar pozisyonda tutulması boyun ağrısı için önemli sebeplerinden biridir.

Boyun ağrısı çoğunlukla omurga ve içinde bulunan sinirlerde herhangi bir sorun olmaksızın etraftaki kas grupları ve tendonların problemlerine bağlı olarak ‘mekanik boyun ağrıları’ olarak ortaya çıkmaktadır. Boyun fıtıkları veya kireçlenmeye bağlı sinir basısının olduğu durumlarda ise kollara yayılan şiddetli ağrı, hissizlik hatta güç kayıpları görülebilir.

Boyun ağrısı çoğu zaman masum problemlerden kaynaklansa da altta yatan ciddi bir hastalığı da işaret edebileceğinden mutlaka bir omurga cerrahı ile görüşülmelidir. Fizik muayene sonrası şikayetlerin altında yatan nedeni anlamak için MR, BT ve EMG gibi ileri tanısal tetkikler istenebilir. Tedavi seçenekleri altta yatan nedene bağlıdır. İlaç kullanımı, boyunluk, fizyoterapi gibi basit yöntemlerden cerrahi işlemlere kadar giden bir yelpazede tedavi planlanabilir.

Sizin için önerdiğimiz makaleler
Boyun Fıtığı
Bel Fıtığı
Bel Ağrısı
Bel Kayması ve Kireçlenme
Kifoz(kamburluk) nedir?

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

Previous slide
Next slide