MNE gallery

Skolyoz Ameliyat Sonrası

Ameliyat bitti, hastane sürecini atlattınız ve artık taburcu oluyorsunuz.

Ameliyat sonrası 6 aylık süreç sizin iyileşme döneminizdir. Belirli aralıklarla kontrolleriniz yapılarak bu dönemi sorunsuz şekilde atlatmanız amaçlanacaktır.

İlaçlar ve Korse Kullanımı

Taburcu olurken size ihtiyacınız olan ilaçlar reçete edilir, egzersiz ve yasaklar öğretilir.

Korse kullanımı çeşitli ekollerde farklılık göstermektedir.

Biz ameliyat sonrası rutin olarak korse kullanımı önermemekteyiz.

Ancak ilk 6 haftalık süreçte kalabalık ortamlarda bulunmak zorunda kalan hastalarda (örn. okula gitmek) koruyucu korse kullanımını öneriyoruz. Burada amaç eğriliğin düzeltilmesini sağlayan tedavi edici korseler gibi bir düzeltme işlemi değildir. Sadece yapılan ameliyatın korunmasıdır.

Nadir de olsa bazı durumlarda, özellikle hareketi koruyabilmek için bel omurgalarının ameliyata dahil edilmediği durumlarda, yeterli adaptasyonu sağlayabilmek için düzeltici korseler de kullanmak gerekebilir. Bu durum ameliyat planı yapılırken zaten sizinle paylaşılacaktır.

Skolyoz Tedavisinde Cerrahi Seçenekler!

 

İyileşme ve Kaynama Süreci

Skolyoz ameliyatlarında amaç eğriliğe neden olan omurgaların dondurulması (füzyon yapılması, birbirine kaynatılması) ve böylece dengeli düz bir omurga elde etmektir.

Bu kaynama süreci yaklaşık 6 ay sürmektedir. Fakat ilk kaynama belirtileri ameliyattan sonraki 6. Haftada belirmektedir. Bu nedenle taburcu olduktan sonraki asıl önemli süre ilk 6 haftadır. Hastanın bu ilk 6 haftalık süreçte ani hareketlerden kaçınması, yatağa yan tarafından yatıp kalkması, ağır şeyler taşımaması, düşme ihtimali olan yerlere gitmemesi istenir.

Skolyoz Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Biz kendi pratiğimizde ameliyattan sonraki ilk 3 haftanın evde geçirilmesini istiyoruz. Sonrasında dışarıya çıkıp kısa yürüyüşler yapmak mümkündür.

Zaten 6. Haftanın sonunda hekiminize kontrole gitmeniz gerekmektedir. Bu kontrolde ameliyat yarasının nasıl iyileştiğine bakılır, omurga hareketleri gözlenir, röntgen çekilerek ameliyatın son durumu kontrol edilir.

Ameliyat Yarası, Pansuman

Ameliyat sonrası yara bakımı özel müdahaleler gerektirmez.

Skolyoz ameliyatlarında bizim tercihimiz yarayı dikişsiz olarak kapatmaktır, dolayısıyla çok az yara izi kalır ve sonrasında dikiş alınması gerekmez.

Ameliyat sonrası 1. yılda yara izi hastanın sırtında belli belirsiz bir çizgi olarak görünecektir.

Taburcu olduktan sonra iki veya üç kez yaranın pansumanı yapılmalıdır. Amaç yaranın temizlenmesinden ziyade yarayı gözlemlemek, olası kırmızılık, akıntı veya cilt problemlerini erken zamanda tespit etmektir.

Hastanın bu süreçte pansuman için evden çıkması tercih edilmediğinden pansumanı yapmak üzere ekibimizden bir ameliyat hemşiresi evinizde pansumanı yapacak ve durumunuz ile ilgili hekimi bilgilendirecektir.

Son pansuman yapılıp artık yara açık bırakıldığında hasta banyo yapabilir.

Bu dönemde yara izini azaltmak için kullanılacak kremler hekiminiz tarafından size reçete edilecektir.

Kontroller

Ameliyat sonrası rutin kontroller 6. haftada, 3. ayda ve 6. ayda yapılacaktır.

Tüm kontrollerde skolyoz grafisi çekilecek, ameliyatın sonucu ve kaynama değerlendirilecek, size durumunuzla ilgili bilgi verilecektir.

Taburcu olduktan sonra 6 aylık süre boyunca her ne problem olursa olsun çekinmeden hekime danışabilir, bilgi alabilir, gerekirse kontrol randevusu alabilirsiniz.

Skolyoz Ameliyatı Sonrası Boy Uzar Mı?
Follow Us