Doç. Dr. Mehmet Nuri Erdem
Doç. Dr. Mehmet Nuri Erdem

Siz Değerli Hastalarımı çokça sorulan bu konuda bilgilendiriyorum. Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınız İçin Yorum Bırakabilirsiniz.

Ön çapraz bağı diz eklemimizde bulunan alttaki ve üstteki kemikleri birbirine bağlayan özellikle dizin ön arka stabilinden sorumlu çok önemli bir bağdır. Dizin anatomisine bakıldığında ön çapraz bağ dediğimiz yapı, dizi oluşturan femur dediğimiz üstteki kemik ve tibia dediğimiz alttaki kemiği birbirine bağlar ve iç taraftan dış tarafa doğru ve önden arkaya doğru uzanır. Dizin özellikle açma kapama hareketlerinde ve öne arkaya kayma hareketlerinde dizin stabilini sağlayan çok önemli bir bağdır. Yaklaşık olarak 3cm uzunluğunda, 1 cm kalınlığındadır. Genellikle gençlerde travma ve spor aktivite yaralanmaları sonrası kopar ve koptuğunda da dizin muntazam işleyen mekanizması bozulur. Genellikle gençlerde olmasının sebebi aktif bireylerin spor ve günlük hayatta daha çok bulunmasıyla günlük hayatta daha çok yaralanma riskinin olmasıdır.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarının Belirtileri Nelerdir? Hastalarda Ne gibi Şikayetler Olur?

Ön çapraz bağı yaralanmalarında farklı komplikasyonlar ortaya çıkar.  Bunlar:

  • Hareket ederken dizde kopma hissi oluşur ve dizden kopma sesi gelir.
  • Bölgesel olarak dizde ve tüm bacakta şiddetli ağrı hissedilir.
  • Kopmalarda iç kanama nedeniyle dizde ödem, morluk ya da kızarıklık oluşabilir.
  • Ödem nedeniyle dizin hareket kabiliyeti düşer ve hareket ettirme zorluğu yaşanır.
  • Ön çapraz bağ yaralanmalarında yürüme güçlüğü yaşanır, geçici olarak hastada aksama görülebilir.
  • Yürüme esnasında bacakta aniden oluşan hissizlik bacağın hareketini engeller.
  • Bazı durumlarda ise dizin yerinden hareket ettiği hissi oluşabilir.
Ön Çapraz Bağ Ameliyatı

Ön çapraz bağları yırtılmış biri tam kat kopma ise beraberinde bir dönme ile birlikte öne çöktüğünde bir boşluk hissi var ise, ağrı var ise bu kişinin ameliyat olması mutlak ve kaçınılmazdır. Ön çapraz bağ kısmı yırtılmış kişilerde ilerleyen dönemde bu incelmiş kısmın tekrar bir travma ile yırtılmasının önüne geçmek ve yırtığı tamamlamaması için; koruma, istirahat, egzersiz, bağın içine yapılabilecek kök hücre enjeksiyonlarıyla bağın tekrar kendini onarması için yardım edilir.

Tam kopmuş bağlarda seçkin tedavi anatomik olarak bu bağı başka sağlam bir bağ ile onarmaktır. Bağ uç uca tekrar dikilememektedir. Bağın ucundaki bu yırtık kısmı çıkarttığımızda iki kemikten uç uca gelmesi mümkün olmadığı için başka bir yerden genellikle dizimizin arka taraflarından alınır. Alınan bağlar kendi üzerinde ikiye katlanır genellikle 2 bağ alınır ikiye katlandığında 4 kat bir bağ elde edilir. Bu 4 kat bağ normal ön çapraz bağdan %30 kadar daha kuvvetli bir bağdır. Bu sayede diz tekrar stabil fonksiyona geri kavuşur. Yapılan cerrahi bir günlük bir cerrahidir. Kamera ile kapalı bir cerrahidir.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment